Uspješno završen projekat “Sretno djetinjstvo bez zlostavljanja”

Cilj projekta je bio podizanje svijesti učenicima i roditeljima iz romske zajednice o zlostavljanju, njegovom prepoznavanju, vrstama, te procedurama prijave

937
OŠ "Mejdan"

U osnovnoj školi „Mejdan“ u Tuzli, nedavno je okončan projekat Sretno djetinjstvo bez zlostavljanja koga je realizovalo udruženje Roma „Sretni Romi“ zajedno sa učenicima i roditeljima Romima.

Cilj projekta je bio podizanje svijesti učenicima i roditeljima iz romske zajednice o zlostavljanju, njegovom prepoznavanju, vrstama, te procedurama prijave. Realizacija aktivnosti trajala je četiri mjeseca.

U okviru aktivnosti održano je 5 edukativnih predavanja i radionica za učenike, i dva predavanja i radionice za roditelje, što je na kraju rezultiralo ukupnim brojem od 50 učenika i roditelja koji su saznali nove i vrlo korisne informacije o načinima prepoznavanja nasilja, te koracima koji se poduzimaju nakon toga.

Odlučili smo se na realizaciju ovog projekta, jer iz našeg iskustva znamo da su djeca najčešće zlostavljana kod kuće i da su to roditelji zlostavljači, alkoholičari, oni koji nemaju posla, ili ih tjeraju da prose. Roditelj ne smatra da je to zlostavljanje nego da je to dobro za njegovo djete. Kroz  radionice uspijeli smo podići svjest o zlostavljanju, koji su to oblici zlostavljanja kao i na prava koja imaju – rekla je Dilista Bašić, profesorica bosanskog jezika.

Ono što se kroz ovaj projekat moglo utvrditi je da većina djece i roditelja nisu upoznati sa vrstama i oblicima nasilja. Kroz radionce saznali i o različitim, odnosno „suprotnim“ identitetima, te su naučili razlikovati nepromjenljive i promjenljive odrednice identiteta. Time su ojačali svoje samopoštovanje, kreativno se izražavati i jačati grupnu dinamiku i povezanost.

Kroz projekat je izrđen protokol o prevenciji i postupanju u slučajevima nasilja među djecom.

Ovim Protokolom utvrđuju se postupci za uspostavljanje reakcije cijele škole kako bi se djelovalo na sprječavanje, identifikaciju, prijavljivanje i istraživanje u svim slučajevima međuvršnjačkog i svakog drugog oblika nasilja u obrazovnom sistemu u vrijeme održavanja odgojno-obrazovnog procesa u zgradi škole i školskom dvorištu, u vrijeme održavanja rekreativne nastave, ekskurzija, izleta i sličnih aktivnosti koje organizuje škola – rekla je profesorica Dilista Bašić.

Protokol će se primjenjivati u školama za koji će biti zaduženi zaposlenici u školi.

(portal-udar.net)