Video priča iz Gradiške: Trebamo pomoć, ali moramo i sami

1664
Spomenik romskim žrtvama fašizma u Žeravici (foto Mikro mreža)
Spomenik romskim žrtvama fašizma u Žeravici (foto Mikro mreža)

Portal “Micro mreža” je napravio priču sa Muharemom Dedićem iz naselja Žeravica kod Gradiške. (//micromreza.com/video/emisije/8238-prvo-izdanje-serijala-razliciti-ali-jednaki-video). Dokument je snimljen pored spomenika romskim žrtvama fašizma. Ovaj spomenik je jedan od dva u Evropi. Drugi spomenik stradalim Romima u Drugom svjetskom ratu nalazi se u Francuskoj.

Pripadnik romske nacionalne manjine Muharem Dedić ističe da vlasti ne provode mjere za rješavanje problema Roma te da su one, kako kaže, samo na papiru.

Romi već 800 godina žive na geografskom prostoru Bosne i Hercegovine, a prema posljednjem popisu iz 2013. godine živi više od 12 000 Roma. Neka istraživanja pokazuju da se u Bosni i Hercegovini nalazi i do 50 000 pripradnika romske nacionalne manjine.

Pored tolikog broja većina njih i dalje živi u teškim uslovima pokušavajući da ostvari osnovne egzistencijalne potrebe. Trenutno najveću diskrimaniciju Romi trpe u procesu zapošljavanja. Mnogi od njih su završili škole, ali zbog nedostatka mogućnosti zaposlenja moraju pronaći druge poslove ili načine čime bi mogli zaraditi novac za osnovne životne potrebe.

Pandemija koronavirusa koja je pogodila svijet zadala je probleme i Romima u Gradišci. Muharem Dedić navodi nemogućnost druženja i okupljanja, ali ističe da su volonteri na terenu redovno pomagali i donosili namirnice svima onima kojima su bile neophodne.

Sa kojim još problemima se suočavaju pripadnici romske manjine pogledajte u prvom dokumentarnom filmu “Različiti, ali jednaki” portala Mikro mreža.