U Bosni i Hercegovini je u zadnja 24 sata zaraženo sa korona virusom 90 osoba. Iako, u odnosnu na predhodne dane, ovaj rezultat ne izgleda alarmantno, treba istači da se radi o malom broju testiranih uzoraka i da u odnosu na broj testiranih riječ je o blizu 20 posto zaraženih. To je više od evropskog i svjetskog prosjeka, ali i od dosadašnjih rezultata u BiH kada je zadnjih dana bilo oko 12 posto zaraženih u odnosu na broj testiranja.
Tako je u protekla 24 sata u Federaciji BiH testiran 421 uzorak, od kojih je 71 pozitivan na COVID-19.
Novi slučajevi registrovani su u Tuzlanskom, Zeničko-Dobojskom, Hercegovačko-neretvanskom, Srednjobosanskom, Unsko-sanskom, Bosansko-podrinjskom, Posavskom i Kantonu Sarajevo, podaci su Zavoda za javno zdravstvo Federacije.
U Federaciji BiH do sada je testirano 68.055 uzoraka, a COVID-19 je potvrđen kod 3.712 osoba, od toga 1.856 (50 posto) žena i 1.856 (50 posto) muškaraca.
Zaključno sa današnjim danom, u Federaciji BiH oporavljena su 1.482 pacijenta, dok je trenutno aktivno 2.149 slučajeva pozitivnih na COVID-19.
Od 81 potvrđenog smrtnog ishoda u Federaciji BiH, 52 osobe su muškog (64,2 posto) i 29 ženskog spola (35,8 posto). Što se tiče starosne strukture, 56 preminulih pacijenata (69.14 posto) je imalo više od 65 godina, saopšteno je iz Zavoda.
U posljednja 24 časa, u Institutu za javno zdravstvo Republike Srpske, izvršeno je testiranje 110 laboratorijskih uzoraka, a virus korona potvrđen je kod 19 osoba u Republici Srpskoj. Prema mjestu prebivališta, 13 osoba je iz Banjaluke, tri iz Prnjavora i po jedna iz Kozarske Dubice, Kotor Varoša i Kneževa.
U posljednja 24 časa, Institutu za javno zdravstvo Republike Srpske prijavljen je jedan smrtni slučaj kod kojeg je potvrđeno prisustvo novog virusa korona. Radi se o muškarcu srednje životne dobi iz Bijeljine.
Do sada je u Republici Srpskoj potvrđeno 3.204 slučaja virusa korona, a preminulo je ukupno 139 osobe kod kojih je potvrđen test na novi virus korona.
U Republici Srpskoj, od virusa korona do sada se oporavilo ukupno 1.663 osobe. Testirano je ukupno 41.891 osoba.
Očigledno je da se epidemiološka situacija u BiH pogoršava. Međutim vlasti koje prate reakcije i zdravstvenih i političkih aktera u regionu za sada nemaju namjeru uvoditi rigoroznije mjere i apeluju na samodisciplinu građana. Tako je član Predsjedništva BiH Milorad Dodik sinoć izjavio da je nužna odgovornost građana, ali da je za sada malo vjerovatno da se Republika Srpska i BiH vrati na mjere iz marta i aprila.
Masovno širenje virusa ne smije se dozvoliti, istakao je Dodik, a ni da pritisak na medicinski sektor bude takav da ne može da primi one kojima je potrebna pomoć.
„Činjenica je da je to nešto sa čim moramo da živimo. Virus je tu i prenose ga ljudi, on `ne šeta` sam od sebe, nego zbog neodgovornog ponašanja jednog broja pojedinaca – rekao je Dodik za Alterantivnu televiziju. On je ponovio da će mjere odrediti nadležni stručnjaci, što on podržava, ali je ukazao da o virusu ima dosta nepoznanica i da on neće sam nestati već ljudi treba da prilagode svoje ponašanje takvoj situaciji.
Govoreći jutros za televiziju N1, Damir Marjanović, stručnjak u području forenzičke genetike iz Sarajeva je rekao da je Covid 19 još uvijek novi virus i da se stručnjaci još uče o njemu, pogotovo što neki njegovi elementi i posljedice mutiraju.
„Trebamo naučiti živjeti sa Kovidom. On neće nestati ni sutra ni za par mjeseci. Vjerovatno ćemo morati čekati vakcinu za njega“, rekao je Marjanović.
Komentarišući da bi se u septembru trebala napraviti masovna vakcinacija protiv sezonskog gripa kako bi se smanjile posljedice korone, Marjanović je rekao da o tome trebaju pričati doktori, stručnjaci, a ne političari.
„Masovna vakcinacija protiv gripa sigurno ne može direktno suzbiti Kovid, ali možda može indirektno da pomogne zdravstvenom sektoru, pa i imunitetu nekih osoba. Ali tu odluku trebaju da donesu stručnjaci. Policijski sat i zatvaranje granica je politička odluka, a vakcinacija je isklučivo medicinska“, rekao je Marjanović.