Visoko obrazovanje mora biti dostupno i za marginalizovane grupe

793
Foto: Pixabay

Obzirom da je romska nacionalna manjina u BiH u najtežoj socio-ekonomskoj situaciji, veliki broj Roma i Romkinja nema priliku da nakon srednje škole nastavi obrazovanje u visokoškolskim ustanovama.

Iz tog razloga Visoka škola za menadžment i turizam Konjic, u saradanji sa Fodacijom CURE, pokrenuli su veliki projekat „Apel za obrazovanje obespravljenih djevojaka i žena“ i obavezali se da pronađu stipendije za  studentice koje će sutra postati ozbiljne promotorke bh. turizma.

Ovom akcijom su upisali osam Romkinja,  a pozivaju i ostale koje imaju završeno četverogodišnje obrazovanje da se jave i pruže sebi priliku za boljui ljepšu budućnost.

Pored Romkinja, žene i djevojke sa invaliditetom, samohrane majke i djevojke/žene iz ruralnih područja su takođe u grupi kojoj ova visoka škola želi pružiti priliku za obrazovanjem i lakšom budućnosti.

„Ovo su grupe koje su vidno diskriminisane u društvu i koje zaslužuju iznad svega šansu da budu ravnopravne u zajednici, društvu u kome se nalaze. Kao što obrazovanje ne poznaje granice i ne postoji privatno i javno obrazovanje, jer obrazovanje je uvijek javno samo je pitanje da li pojedinac ulaže svoj novac ili iza njega stoji država, tako ne smije biti razlike u boji kože, naciji, vjeri…Ustav BiH garantuje svima dostupno obrazovanje,  a da li je tako? Nije!“, rekla je prof.dr. Marijana Šećibović, dekanesa VSTIM.

Ambasador Slovenije u Bosni i Hercegovini Damijan Sedar posjetio je Visoku školu za menadžment i turizam u Konjicu i susreo se sa stipendisticama i drugim studentima. Njegova poruka mladima je da mladi iz BiH u Sloveniji trebaju da uzmu sve dobre prakse i onda ih implementiraju.

Damijan Sedar

„Kod nas u Sloveniji su svi ravnopravni, žene i muškarci su jednaki u potpunosti. Romi se obrazuju, postoje samo pojedinci koji odluče da krenu nekim drugim putem. Što se tiče države ona je uradila sve što je mogla u vezi romskih naselja da se uradi infrastruktura i obezbijedi sve što je potrebno“, rekao je ambasador Sedar, te uz smjeh dodao da su žene te koje u Sloveniji odlučuju.

Veliki broj mladih građana BiH odlazi u Sloveniju, jedni zbog boljeg programa obrazovanja dok drugi zbog lakšeg zaposlenja, zdravstva i mnogih drugih prilika. Mnogi su nastavili poslijediplomske studije u zemlji i inostranstvu. Studentica VSTIM Vanja Šunjić je trenutno na doktorskom studiju u Ljubljani, a i stalni je predavač na svojoj visokoškolskoj instituciji odakle je ponikla. Vanja ulaže i u formalno i neformalno obrazovanje i društvena i medijska je aktivistica.

„U svojoj doktorskoj disertaciji ja sam odabrala da se bavim specifičnom manjinom, koja je na margini, bavi se kulturom otpora, kritički promišlja i bez obzira što nema nikakvu fizičku vezu sa Jugoslavijom, osjeća se dijelom tog prostora i identitetskog koda uspostavljenog kroz jezik, kulturu i umjetnost“, rekla je Šunjić.

Marijana Šećibović

„To je taj kvalitet koji govori o nama. Vanja je samo jedan od primjera. Znanje, vještine i kompetencije naših studenata traže poslodavci te je i visok procenat njihove zapošljivosti“, dodala je profesorica Šećibović.

Dekanesa Šećibović mladima  je za kraj poručuje:

„Studirajte fakultet koji želite, neka izbor fakulteta bude samo vaš. Živite u Bosni i Hercegovini jednoj od najljepših zemalja u Evropi, promovišite je kroz turizam cijelom svijetu. Informacije putuju brzinom svjetlosti, budite vi ti koji će dovesti turiste koji ne znaju da postoji Bosna i Hercegovina. Istražujte, učite, neka učenje postane vaš stil života. Mi postojimo zbog Vas!“

Visoka škola za menadžment i turizam Konjic osnovana je 2012. godine i ima potpisan Sporazum o saradnji sa Međunarodnim centrom za prenos znanja iz Ljubljane, ostvarenu saradnju sa vrsnim ekspertima na polju visokog obrazovanja, a takođe su razvili i bosansko-slovenački projekat „Škola poslovnih vještina“. Od osnivanja ove visokoškolske institucije Ambasada Slovenije je partner pomenute Visoke škole u promicanju kvalitete u visokom obrazovanju i razvoju turizma.