Vlada Federacije BiH je na svojoj današnjoj sjednici usvojila informaciju o predbilježbi za nabavku vakcina protiv covida-19 za Federaciju BiH u okviru COVAX mehanizma.
– Vlada Federacije BiH je na osnovu procjene Zavoda za statistiku i broja stanovnika, odlučila da se nabavi 800.000 doza vakcina. To je 40 posto pučanstva FBiH i sve zemlje koje pristupe COVAX mehanizmu dužne su nabaviti toliko cjepiva – kazao je na konferenciji za novinare federalni ministar zdravstva Vjekoslav Mandić
Dodao je kako je ukupna vrijednost te nabavke 13,2 miliona maraka te da će 15 posto od tog iznosa biti uplaćeno do 15. septembra iz tekućih rezervi federalnog proračuna.
– Potrebno je cijepiti 40 posto pučanstva, a daljnjim postupnim cijepljenjem dosegnut ćemo prag potreban za kolektivni imunitet – kazao je ministar Mandić.
Vlada će, iz Budžeta FBiH za te namjene, osigurati ukupno 13.200.000 KM, a od toga do 15.9. 2020. godine 15 posto od ukupnog iznosa odnosno 1.980.000 KM. Matematičkim izračunom, cijena jedne vakcine je 16,5 maraka
Federalno ministarstvo finansija će, za narednu sjednicu Vlade FBiH, pripremiti odluku o izdvajanju sredstava iz Tekuće rezerve Budžeta FBiH za 2020. godinu.
Federalno ministarstvo zdravstva će, u saradnji sa Zavodom za javno zdravstvo FBiH, predložiti Vladi FBiH imenovanje tima koji bi obavljao aktivnosti u vezi s nabavom cjepiva protiv COVID-19 u okviru COVAX mehanizma.
Vlada podržava aktivnosti nabave vakcina i kroz drugi mehanizam – Evropski plan za vakcinisanje protiv COVID-19, čiji je cilj da osigura koordiniranu akciju na nivou Evrope radi zaštite javnog zdravlja osiguranjem optimalnog upravljanja COVID-19 vakcinisanjem populacije u Evropi.
-Federalno ministarstvo je zaduženo da s Ministarstvom civilnih poslova BiH do kraja ovog mjeseca, potpiše sporazum o nabavci cjepiva – saopšteno je iz Vlade FBiH.
Ova odluka Vlade Federacije BiH je potvrdila očekivanja da će različite vakcine biti korištene u dva entiteta jer je prije nekoliko dana Vlada RS najavila da će kupiti milion vakcina iz Rusije koje su u završnoj fazi razvoja.
Duško Perović, voditelj predstavništva RS-a u Moskvi je za banjalučki list Glas Srpske kazao kako bi to cjepivo trebalo biti dostupno stanovnicima ovog bh. entiteta do kraja godine.
“Poslao sam službeni zahtjev u ime RS-a da smo zainteresirani za vakcinu kada bude ceritficirana. Osim toga i predsjednik vlade RS-a Radovan Višković poslao je službeni dopis posredstvom ambasade Rusije u BiH i rekao da bi milion komada vakcine za početak bilo dovoljno”, kazao je Perović.
Istaknuvši kako je siguran u kvalitetu vakcine “Sputnjik V”, Petrović je ustvrdio i da su ruski lijekovi jednako učinkoviti kao i oni zapadnih proizođača i znatno jeftiniji.
Cijena od 16,5 maraka po jednoj vakcini u predprodaji nije velika, ali će krajnja komercijalna cijena biti više nego duplo veća, jer će joj vrijednost povečati distribucija, ali i implementacija, ako se bude davala isključivo u ambulantama i klinikama. Ipak, to je jeftinije, barem po ovim dostupnim informacijama, nego testovi za Covid.
Entiteti imaju nadležnost da putem ministarstava zdravlja odlučuju o odabiru i uvozu lijekova. Međutim, za ovo potrebna je i saglasnost Agencije za lijekove BiH, odnosno sedmočlane komisije koja odobrava uvoz i upotrebu svih uvoznih medicinskih preparata. Međutim, očekuje se da će svaka vakcina prije uvoza biti certificirana tako da eventualno osporavanje može da bude tumačeno političkim razlozima. No, politički razlozi su i uticali na odabir vakcina. Milorad Dodik je jasno rekao da dobre veze RS sa Rusijom podupiru ovu odluku dok je Vjekoslav Mandić istakao da FBiH želi da bude zajednički u procesu odabira i vakcinisanja sa zemljama članicama EU. Međutim, i sadašnja predbilježba iz FBiH ne znači da je odabran proizvođač vakcina. To će sve zavisiti kako se pozicioniraju farmaceutski lobiji i politički odnosi u Evropi i svijetu.