Volonterizam kao alat za socijalnu inkluziju Roma

1290
Foto: Unicef/Nikolić
Foto: Unicef/Nikolić

Mladi volonteri, pripadnici Savjetodavne grupe mladih (YAG) proteklog mjeseca radili su na realizaciji projekta “Prevencija rodno zasnovanog nasilja u romskim zajednicama.” U suradnji sa Omladinskim centrom “Vermont” iz Brčkog i kroz financijsku podršku IN Fondacije ovaj dvomjesečni projekat završen je edukacijom za lokalne volontere o značaju volontiranja i njegovom pozitivnom odrazu na prevenciju negativnih društvenih pojava.

Riječ je o grupi mladih volontera koji žele svojim angažmanom u nevladinom sektoru pokrenuti inicijativu kojom će se aktivno raditi na prevenciji i sprečavanju nasilja nad ženama i djecom u romskoj zajednici. Jedan od načina da se doprinese promjeni, naglasili su iz YAG-a, u dogoročnim planovima, jeste promocija volonterizma i aktivizma u romskim zajednicama. Kao razlog istakli su činjenicu da je romski aktivizam, tačnije aktivizam mladih Roma u Brčkom na veoma niskom nivou, te da se na prste jedne ruke mogu nabrojati aktivni mladi volonteri iz reda romskog naroda na ovom području.

Foto: Udar
Foto: Udar

Još jedan segment ove projektne inicijative odnosi se i na savjetodavne razgovore sa ženama i djevojkama Romkinjama vođene od strane psihologa.

Kroz ukazivanje na značaj samog volonterizma kada se govori o ovoj temi i psihološkim savjetovanjem žena, grupa mladih iz Brčkog želi da ukaže na pozitivne promjene koje su moguće ukoliko mladi žele da rade na problemu.

Za sprečavanja nasilja nužna je edukacija

Vođen željom da pomogne u sprečavanju rodno zasnovanog nasilja, romski aktivista iz Brčko distrikta Asmir Husić, sprovodi projekat “Prevencija rodno zasnovanog nasilja u romskim zajednicama”, putem kojeg želi da pristupi problemu koji je veoma zastupljen u romskim zajednicama, a o kojem se veoma malo govori.

Asmir Husić, Foto: Udar
Asmir Husić, Foto: Udar

Husić ističe da kroz proces psihološkog savjetovanja žena u romskim zajednicama stavlja se fokus na problem  i pravi se pozitivan iskorak u rješavanju istog.

“Fokusirao sam se na psihološko savjetovanje žena, nevezano za to da li su doživjele nasilje ili ne, kroz podršku stručnog lica – psihologa, kako bi probudili svijest o tome šta je sve nasilje i kako ono može da se spriječi. Razgovore obavljamo u zajednici, na terenu, jer samim time stičemo i povjerenje zajednice, što je itekako pozitivan iskorak. Nasilje u romskim zajednicama je vrlo zastupljeno, ali se o tome skoro pa nikako i ne govori. Zlostavljane žene su primorane da trpe takav život zbog nesigurnosti koja vlada u društvu.”, rekao je Husić.

Volonterke i volonteri su u razgovoru konstatovali da je jedan od načina sprečavanja nasilja upravo edukacija – i muškaraca, i žena. Nermina Karović, jedna od volonterki kaže da žene u romskim zajednicama moraju da znaju koja su njihova prava.

“Neke od njih čak i ne poznaju svoja prava, a samim tim i ne znaju da im je neko od prava ugroženo. Mnogo je onih koje psihičko nasilje ne dovode u vezu sa zlostavljanjem. Volonterizam je idealan način da se žene upoznaju sa pravima koja imaju i sa načinima kako da zaštite sebe i svoju djecu od zlostavljanja. Zbog specifičnosti sloja društva na koje se ova tema odnosi, mislim da bi bilo dobro da se upoznavanje žena u romskim sredinama obavlja na njihovim tradicionalnim druženjima, kako bi im se volonteri i stručna lica još bolje približili u neformalnijoj atmosferi”, govori Nermina Karović.

Nermina Karović, Foto Udar
Nermina Karović, Foto Udar

Omladinski aktivizam kao alat za prevenciju nasilja

Zbog specifičnog, patrijarhalnog vaspitanja većine muškaraca u romskim sajednicama, volonteri su istakli da bi aktivizam djece trebao da počne već u osnovnoj školi.

Husić napominje je procenat romskog volonterizma poražavajuće nizak. On je iznio podatak da je od 2.500 Roma, koliko ih živi na području Brčko distrikta, samo njih petoro aktivno se bave volonterizmom. Prošle godine, Husiću je uručena nagrada za volontera godine u Brčko distriktu, i kroz svoj doprinos zajednici, on želi da mladim Romima ukaže na mogućnost napretka.

“Mladi ne prepoznaju značaj volonterizma, jer se dovoljno ne pomovišu pozitivne strane volonterskog rada. Procenat romskog aktivizma je zastrašujuće nizak jer ne postoji adekvatna promocija  u zajednici. Kroz omladinski aktivizam uveliko se može doprinijeti poboljšanju stanja u romskim zajednicama. Djeca moraju da prime k znanju šta su njihova prava, ali i šta su njihove obaveze. Jedna od obaveza svakog mladog čovjeka trebalo bi da bude volonterizam, a takve navike se kod djece stiču u najranijem periodu života – u prvim godinama osnovnog obrazovanja”, ističe Husić, i tvrdi da je njemu volonterizam doprinio u svakoj sferi života.

Terenska posjeta psihologa, Foto Udar
Terenska posjeta psihologa, Foto Udar

Studije IN fondacije pokazuju da je dvije trećine mladih u BiH bilo izloženo različitim vrstama nasilja ili traumatičnog iskustva što zahtijeva ozbiljan odgovor i intervencije.

Poruka koju skupina mladih volontera iz Brčkog želi da prenese je da se širenjem pozitivnih ideja može se doći do veće podrške i rješavanja problema ukoliko se mladi probude i ujedine u omladinskog aktivizmu i daju sve od sebe da doprinesu poboljšanju društva i okoline u kojoj žive.