Rijetki su trenuci kada političari u državnom parlamentu donesu neku odluku jednoglasno. Tako je Predstavnički dom parlamenta BiH usvojio inicijativu kojom se zadužuje Vijeće ministara da izradi zakon kojim se oslobađaju PDV-a lijekovi koji se doniraju.
U oktobru ovu inicijativu je pokrenuo Saša Magazinović, poslanik u Predstavničkom domu BiH. Smatra da jednoglasno usvajanje ovog prijedloga je apsolutno lišeno politike i predstavlja zdravorazumski zakon uz pomoć kojeg će se osloboditi poreza oni koji čine dobro djelo.
“Po meni je nelogično da država kažnjava nekoga ko donira lijekove. Kažnjava ga porezom. Inicijativa sama po sebi zadužuje Vijeće ministara da u roku od tri mjeseca u parlamentarnu proceduru dostavi zakon kojim će se ukinuti PDV na donirane lijekove”, ističe Magazinović.
U prethodnim koracima Uprava za indirektno oporezivanje je načelno podržala ovu inicijativu, poručuje Magazinović.
“Potrebno je urediti oblast doniranja lijekova na način da se zna ko može donirati lijek, ko može primiti lijek, sa čim se ja slažem. Dakle u samom donošenju zakona će biti potrebno I uključenje i Uprave za indirektno oporezivanje, Agencije za lijekove i Vijeća ministara. Zbog toga je predložena inicijativa da to uradi Vijeće ministara kao koordinirajući organ i neko ko može predložiti taj zakon”, kaže Magazinović.
Sada je sve na Vijeću ministara i Upravi za indirektno oporezivanje BiH. Još u novembru prošle godine Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske zajedno sa Zavodom zdravstvenog osiguranja i reosiguranja Federacije Bosne i Hercegovine, kao i Fondom zdravstvenog osiguranja Brčko distrikta BiH, pokrenuli su zajedničku inicijativu za ukidanje/smanjenje PDV-a na lijekove i medicinske proizvode, odnosno da se sredstva prilikom raspodjele prihoda od neizravnih poreza po osnovi naplaćenog PDV-a na lijekove i medicinske proizvode usmjere na račune zdravstvenog osiguranja.
Bosna i Hercegovina je jedina zemlja u okruženju koja ima jednu stopu PDV-a i ona se primjenjuje na sve proizvode pa tako i na lijekove. To nije slučaj s drugim zemljama, pa je tako u Hrvatskoj i Makedoniji stopa PDV-a na lijekove 5 posto, u Slovenija 9,5 posto, a u Srbiji 10 posto, ističu iz Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske.
“Smatramo da je u interesu cjelokupnog zdravstvenog sistem RS-a, ali i građana, razmotriti inicijativu kojom bi se smanjila stopa PDV-a na lijekove, što bi svakako rezultovalo nižim troškovima za Fond lijekova. To bi omogućilo proširenje prava pacijenata, ali i znatno bolju finansijsku poziciju FZO RS za uvođenje i financiranje većeg asortimana lijekova, povećanje broja pacijenata na skupim terapijama i slično. Uz sadašnju stopu PDV-a od 17 posto, godišnji izdaci FZO RS samo za PDV na lijekove iznose više od 100 milijuna KM, što je nešto više od godišnjeg proračuna Programa lijekova koji uključuje i terapije za najteže bolesti i koji je sada zbog finansijskih mogućnosti dostupan pacijentima u ograničenim količinama”, ističe portparol Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske Darija Filipović Ostojić.
Ova inicijativa je samo još jedan korak ka zajedničkom cilju, ističe Filipović.
“Povrat PDV-a ili niža stopa na lijekove, u odnosu na zemlje regije, značila bi samo jedno – manje troškove i veće mogućnosti za poboljšanje kvalitete zdravstvene zaštite. To je korist ne samo za system, već i za pacijente koji bi plaćali i jeftinije lijekove ako se radi o terapijama koje nisu na listama zdravstvenih blagajni. Stoga podržavamo inicijativu za ukidanje PDV-a na donirane lijekove, ali u tom kontekstu potrebno je razmotriti i ukidanje carine na te lijekove koja trenutno postoji, jer bi to znatno pojednostavilo proceduru doniranja lijekova”, kaže Filipović.