Zaboravljene zajednice: Održana regionalna konferencija o problemima i pravima Roma tokom pandemije

Predstavnici romskih nevladinih organizacija iz Bosne i Hercegovine, Srbije i Crne Gore su naveli ključne probleme s kojima se Romi suočavaju u lokalnim zajednicama u ovim zemljama

984

U Srbiji je danas održana Regionalna konferencija „Zaboravljene zajednice: Romi i Romkinje tokom pandemije Covid-19“.

Organizator konferencije je CARE International Balkans, u saradnji sa ženskim romskim mrežama iz BiH, Srbije i Crne Gore.

Tokom pandemije urađen je dobar posao koji se tiče zdravstvene zaštite Roma, ali je važno da se radi još više kako bi pripadnici te najomalovažavanije manjinske zajednice bili mnogo vidljiviji, rečeno je na skupu.

Predstavnici romskih nevladinih organizacija iz Bosne i Hercegovine, Srbije i Crne Gore su naveli ključne probleme s kojima se Romi suočavaju u lokalnim zajednicama u ovim zemljama, a oni uključuju osobe bez zdravstvenih kartona, povećano nasilje u porodici, veći broj dogovorenih dječjih brakova, nedostatak vode za održavanje higijene, nedovoljno informisanje Roma o mogućnosti zaštite i dobijanja zdravstvene pomoći, nemogućnost pristupa online nastavi, nemogućnost zarađivanja za život.

Državni sekretar Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave Srbije Stevan Gligorin izjavio je da je Srbija postigla dobre rezultate u borbi protiv kovid-19, a posebno na polju imunizacije stanovništva, vodeći računa da se u tom procesu ne uskrate prava onima koji žive u podstandardnim naseljima.

Rekao je da je kampanja vođena u samim romskim naseljima, kako bi se stanovništvo informisalo o korona virusu, prijavi i vakcinaciji.

Niko ne smije biti zaboravljen, pa ni romska zajednica, jer zdravlje svakog od nas znači zdravlje Srbije – poručio je Gligorin.

Na skupu je također rečeno da nijedno društvo ne smije da dozvoli da Romi budu zaboravljeni, kao ni to da moraju da podsjećaju da “imaju pravo da imaju prava” i da je jedan od koraka ka poboljšanju njihovog položaja taj da budu uključeni u svaku vrstu dijaloga.

Od početka pandemije CARE je dao oko 800 hiljada eura regionalne pomoći. Uspjeli smo pomoći oko 20 zajednica u Bosni i Hercegovini, Srbiji, Sjevernoj Makedoniji i Kosovu jer smo imali organizacije koje djeluju na terenu. Pomoć je stigla za više od 50.000 ljudi i bila je usmjerena na marginalizirane grupe, uključujući romsku populaciju – rekla je Sumka Bučan, direktorica CARE International Balkans.

Jedan od zaključaka konferencije je da je važno nastaviti raditi s institucijama, kako bi institucije nastavile koristiti kapacitete romskih nevladinih organizacija ulažući u njih.

(Portal Udar)