Pitanje genocida nad Romima dugo je zanemarivano, istaknuto je danas u Zagrebu na predstavljanju zbornika radova sa naučnog skupa “Stradanje Roma u Evropi za vrijeme Drugog svjetskog rata s osvrtom na stradanje u NDH”, koji su organizovali Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, Spomen-područje Jasenovac i Savez Roma u Republici Hrvatskoj Kali Sara.
Zastupnik romske nacionalne manjine u hrvatskom parlamentu Veljko Kajtazi kazao je da je cilj Zbornika daljnje jačanje svijesti o stradanju Roma, posebno na ovom području gdje je stradanje bilo izrazito masovno i utemeljeno na rasnim zakonima usvojenim u NDH.
“U posljednje vrijeme se pokušava relativizirati ovaj dio istorije i zataškati te umanjiti stradanje, a Jasenovac prikazati kao radni logor i mjesto u kojem se zločin nije dogodio”, rekao je Kajtazi.
Direktor Instituta Ivo Pilar, Željko Holjevac, napomenuo je da je veoma bitno držati se činjenica i istraživanjem doći do njih, a ne unaprijed stvoriti konstrukciju i na temelju nje birati činjenice koje odgovaraju.
“Ono što se događalo u mračnom razdoblju evropske istorije je civilizacijska tragedija. Sama ideja logora je anticivilizacijska, a javne rasprave koje se vode oko pitanja broja su besmislene. Ne zbog toga što broj nije bitan nego što je brojka posljedica, a uzrok je ideja”, rekao je Holjevac.
Ljiljana Dobrovšak s instituta Ivo Pilar kazala je kako je međunarodnom saradnjom prikupljeno deset naučnih radova autora iz Italije, Ukrajine, Velike Britanije, Rumunije, Srbije i Hrvatske.
Zbornik između ostalog govori o “samospašavanju ili pasivnom samoizbavljenju” rijetkih Roma koji su pobjegli iz Ukrajine, zatim o “Ciganskom pitanju u Rumuniji” u kojoj je živjelo oko 200.000 Roma, od kojih je 25.000 deportovano, a većina se nikada nije vratila. Također se govori i o stradanju Roma u NDH i Jasenovcu.
Gotovo je nemoguće utvrditi pravi broj nastradalih, ali prema “Poimeničnom popisu žrtava koncentracijskog logora Jasenovac” popisano je 16.173 ubijenih, od kojih je 5608 djece, rekla je Dobrovšak, dodavši da se Evropa ovim problemom počela baviti 70-ih i 80-ih godina, ali da pitanje Roma stradalih u Drugom svjetskom ratu ipak ostaje marginalna tema.
(portal-udar.net)