Zašto Romkinje trpe nasilje?

2171
Foto: UREM "Siguran korak"

U sklopu akcije Mjesec dana ženkog romskog aktivizma, Udruženje za razvoj i edukaciju mladih “Siguran korak“ iz Bijeljine, organizovalo edukaciju na temu: nasilje u porodici.

Ova tema nije odabrana slučajno. Udruženje je nizom aktivnosti uvidjelo veliki problem u zajednici i pojavu nasilja raznih oblika.

Milenko Jovanović, direktor Udruženja, navodi da Romkinje vrlo malo pričaju o ovoj temi, a samim tim i ne prijavljuju nasilje u porodici, jer imaju strah.

Žena koja je bila žrtva nasilja i koja je htjela da ostane anonimna, rekla je da žene nisu svjesne da trpe nasilje i da je jedan od razloga niska razina obrazovanja nepoznavanje nekih osnovnih prava. Kaže i da neobrazovanost dolazi iz razloga što njihovi roditelji smatraju da se romkinje trebaju udati mlade i časne, odnosno nevine…

“Živjele smo tako, jer smo mislili da tako treba i da nasilje treba trpjeti, kao što su naše majke, ili svekrve”, rekla je naša sagovornica

Kroz projekat Lyra II koji je sprovodio Save The Children, mladi iz Bijeljine su 2016. radili istraživanje o strukturi obrazovanja Roma. Na uzorku od 100 ispitanika, došlo se do podataka da 69 procenata od ispitanih nema završenu osnovnu, 25 porocenata je završilo osnovnu, 5 srednju školu i samo jedan porcenat ispitanih je završilo fakultet.

Ovo istraživanje je uključilo muškarce i žene, dok podaci koji su rađeni isključivo sa ženama su daleko obeshrabrujući.

Ovo je još jedan razlog zašto je UREM “Siguran korak” imao takozvanu fokus grupu sa ženama, gdje je bilo riječi o nasilju u porodici. Kroz fokus grupu o nasilju, iz Udruženja kažu da su dobili odgovor na pitanje: zašto Romkinje trpe nasilje?

Razlog zašto trpe nasilja, kažu u “Sigurnom koraku” je višestruk, a jedan je i što su ekonomski ovisne od muževa. Način života, indoktirinacija tokom odrastanje gdje su od malih nogu naučene da trpe i da ne odu od muževa, jer se ne mogu vratiti roditeljima, jer su pojedine i prodate je takođe naveden kao zaključak. Na karju, ono što je već napomenuto, nepismenost i nedostatk informacija o pravima, takođe imaju velikog udjela.

Većina žena tokom fokus grupe je izjavilo da nisu znale da postoje drugi oblici nasilja osim fizičkog. Nisu bile svjesne šta preživljavaju gotovo svaki dan.

Tokom fokus grupe, žene su dobile  informaciju kome mogu da se obrate u slučaju nasilja u porodici, šta treba da urade kako bi bile sklonjene od nasilnika i bile zaštićene.

(portal-udar.net)