Kada velike globalne platforme donesu odluke koje mijenjaju pravila igre, to se odrazi na rad organizacija za provjeru činjenica, pa ni Bosna i Hercegovina nije izuzetak. Odluka Mete da ukine program provjere činjenica u Sjedinjenim Američkim Državama i uvede Community Notes, pokrenula je brojna pitanja: da li će takva odluka uticati na rad fact-checkera u ostatku svijeta? Dok se Meta povlači s američkog tržišta, organizacije poput „Zašto ne?“ ističu da ostaju nepokolebljive u borbi protiv dezinformacija.
Šta su Community Notes na platformi X?
Community Notes su inovativan alat na društvenoj mreži X (bivši Twitter), koji omogućava korisnicima da unose dodatne informacije na potencijalno obmanjujuće objave. Cilj ovog programa je stvoriti zajednicu bolje informisanih korisnika kroz saradnju i razmjenu različitih perspektiva. Kada dovoljno korisnika ocijeni da je napomena korisna, ona postaje javno vidljiva ispod objave.
Ovaj proces je poseban zbog svoje transparentnosti – omogućava zajednici da predlaže poboljšanja i prati kako sistem funkcioniše, čime se povećava povjerenje i smanjuje rizik od zloupotreba.
Važno je naglasiti da Community Notes ne predstavljaju zvanični stav platforme X i da ih tim kompanije ne može mijenjati ili uklanjati. Intervencije platforme su moguće samo u slučajevima kršenja pravila, poput govora mržnje ili uznemiravanja. Svi zainteresovani korisnici mogu se prijaviti za učešće u programu, dok je krajnji cilj uključiti različite glasove i smanjiti širenje dezinformacija.
Meta ukida provjeru činjenica u SAD-u
Izvršni direktor Mete, Mark Zuckerberg, izazvao je brojne reakcije kada je najavio ukidanje programa provjere činjenica (Third-Party Fact-Checking – TPFC) na Facebooku, Instagramu i Threads-u u Sjedinjenim Američkim Državama. Iako je ova odluka izazvala zabrinutost, ključno je naglasiti da se odnosi isključivo na američko tržište. Program provjere činjenica u Bosni i Hercegovini i ostatku svijeta ostaje nepromijenjen.
Nakon zahtjeva za komentar od Mreže za izgradnju mira i portala Udar, “Raskrinkavanje“, Metin partner u Bosni i Hercegovini je poslao medijima saopštenje u kojem ističu da će nastaviti svoj rad kao i do sada. Isto važi i za ostale fact-checking redakcije u regiji, Evropi i svijetu”, naveli su iz organizacije „Zašto ne?“.
Ipak, iz „Zašto ne?“ su jasno istakli da je ovakva odluka „pogrešna i zabrinjavajuća“. Posebno ih je razočarala tvrdnja da su američki fact-checkeri navodno bili politički pristrasni i provodili cenzuru. „To nije tačno ni moguće, s obzirom na to da je Meta kreirala kompletan dizajn TPFC programa, uključujući načine ocjenjivanja i postupanja sa sadržajem. Nijedan partner nije imao ovlasti da sprovodi političku cenzuru.“
Program provjere činjenica nikada nije uključivao uklanjanje sadržaja, što dodatno dovodi u pitanje tvrdnje o „cenzuri“ na Metinim platformama. Sve ove činjenice bile su poznate upravi Mete, koja ih je ranije redovno naglašavala u javnim obraćanjima.
Mada je malo čudno da bh. partner Mete ulazi kroz saopštenje i u obračun sa direktorom kompanije, jednim od najmoćnijih ljudi svijeta, što daje i dodatnu političku dimenziju:
„Stoga fact-checking zajednica nema nikakvu sumnju da stvarni razlozi za ovakvu odluku ne leže ni u kakvoj ‘političkoj cenzuri’ koju su navodno provodili američki ili drugi fact-checkeri niti u elementarnim problemima s dizajnom TPFC programa, već da je sama ova odluka politička, donesena isključivo kako bi se udovoljilo zahtjevima dolazeće Trumpove administracije. Da je to tako, može se jasno zaključiti iz činjenice da je ova izjava u suprotnosti ne samo s činjenicama koje su lako utvrdive nego i sa stavovima koje je sama kompanija donedavno javno zastupala. Radi se, paradoksalno, o potezu koji predstavlja upravo potiskivanje novinarstva zasnovanog na činjenicama u korist političkih zahtjeva onih koji žele da svoje glasače/ice mobilišu nesmetano se služeći netačnim i obmanjujućim tvrdnjama“, navodi „Zašto ne“.
Iako je ovaj stav prilično politički pronicljiv i finansijski hrabar, gotovo istovjetne zamjerke u vezi „politikanstva“ smo slušali ranije od sada nove (Trumpove) vladajuće političke i medijske stukture u SAD, kao i agitatorskih i pristrasnih medija u regionu.
Fact-checking u Bosni i Hercegovini ima dugu tradiciju. Istinomjer je započeo s radom 2010. godine, a Raskrinkavanje 2017. godine. Bez obzira na odluke globalnih platformi, ove inicijative nastavljaju borbu protiv dezinformacija.
“Radit ćemo i dalje, bez obzira na politike velikih online platformi”, poručuju iz „Zašto ne?“, naglašavajući da su ovakvi programi ključni za očuvanje informisanog društva u eri digitalnih komunikacija.