Završen projekat “Slušaj manjinske jezike”, realizovano 18 radio emisija i filmski festival

Osnovni cilj 12-mjesečnog projekta je zaštita i očuvanje jezika kojima govore pripadnici nacionalnih manjina u Bosni i Hercegovini, kao i prevencija govora mržnje.

966

Projekat „Slušaj manjinske jezike“ zvanično je završen. U proteklih 12 mjeseci  Udruženje građana italijanskog porijekla „Rino Zandonai“ Tuzla, u partnerstvu sa Udruženjem Poljaka „Boleslaviec“ iz Prnjavora, realizovali su 18 radio emisija i filmski festival na jezicima nacionalnih manjina.

Osnovni cilj 12-mjesečnog projekta je zaštita i očuvanje jezika kojima govore pripadnici nacionalnih manjina u Bosni i Hercegovini, kao i prevencija govora mržnje.

„Urađeno je ukupno 18 emisija. Obuhvaćene su sve nacionalne manjine koje su po zakonu o pravima pripadnika nacionalnih manjina prisutne u Bosni i Hercegovini. Sve te emisije su postavljene na istoimeni youtube kanal, tako da su dostupne i široj javnosti“, kazao je Tihomir Knežiček, menadžer projekta i predsjednik udruženja Italijana.

Dodao je da je urađen i mali festival dogometražnih filmova na jezicima nacionalnih manjina, te da je prikazano ukupno osam filmova u Tuzli i Prnjavoru.

„Mi smo u sklopu programa također radili reprint izdanja čeških narodnih pjesama, za češku nacionalnu manjinu, i imali smo dobru saradnju sa medijima, velikim brojem korisnika, sa udruženjima nacionalnih manjina. Smatram da je projekat u cijelosti uspio“, zaključio je Knežiček.

Tomislav Durtka ispred udruženja Poljaka „Boleslaviec“ Prnjavor kazao je da je značaj ovog projekta u tome što po prvi put u našoj zemlji možemo da čujemo jezike nacionalnih manjina.

„To nije bilo moguće do sada. Htjeli smo da pokažemo i medijima, državnim medijima, da je vrlo moguće i lako napraviti tako nešto. Samo je potrebna volja i želja“, naglasio je Durutka.

Emisije „Slušaj manjinske jezike“ emitovane su u programu radija Tuzle i Prnjavora, a moguće ih je pronaći na youtube kanalu projekta „Slušaj manjinske jezike“.

Podršku u realizaciji ovog projekta dali su JU Centar za kulturu Tuzla, JU Centar za kulturu Prnjavor, Grad Tuzla, Opština Prnjavor i četiri udruženja nacionalnih manjina iz Tuzle i Prnjavora.

Projekat je finansirala Evropska unija i Vijeće Evrope putem granta njihovog zajedničkog projekta „Promocija različitosti i jednakosti u Bosni i Hercegovini”, a koji je dio zajedničkog programa “Horizontal Facility za Zapadni Balkan i Tursku 2019. – 2022-”.

Ukupna vrijednost projekta je 650.000 eura, od čega je Evropska unija obezbijedila 552.500 eura.