U 2018. godini, zabilježen je trend povećanja potražnje za radnicima, od 41 posto, jedan je od zaključaka analize tržišta rada za 2018. godinu koju je napravio vodeći web portal za zapošljavanje posao.ba. Ova platforma prošle godine je objavila preko 8 hiljada oglasa za posao, putem kojih je oglašeno više od 21. hiljade radnih mjesta.
Najviše radnih pozicija oglašeno je za zanimanja ko što su: prodaja, turizam i ugostiteljstvo te proizvodnja.
S druge strane kada je riječ o interesu za rad, najviše su se tražili oglasi iz kategorija administrativnih usluga, ekonomije, finansija i računovodstva, marketinga i PR-a, komercijale i prodaja.
Najmanje interesovanja je bilo za kategorije iz oblasti građevinstva, zaštitarskih usluga, zanatskih usluga i proizvodnje, iako je većina zanimanja iz tih oblasti spada u kategoriju najtraženijih.
Analizom koja je urađena, utvrđeno je da su natraženija zanimanja u prethodnoj godini bila: prodavač, radnik u proizvodnji, call agent, vozač, programer i drugi.
Nermana Ajanović-Hajdarpašić, voditeljica odjela projekata posao.ba, objašnjava kako se promjene u odnosu na prošlu godinu vide na drugom mjestu liste gdje je prethodne godine bilo zanimanje call agenta, dok je to u 2018. radnik u proizvodnji, te na trećem mjestu liste gdje je u 2017. bilo zanimanje komercijalista dok je u 2018. građevinski radnik.
„Bitno je napomenuti da je potražnja za recimo call agentima gledajući broj objavljenih radnih mjesta porasla, ali da ih po udjelu u ukupnom broju oglasa na listi najtraženijih zanimanja ipk prestižu radnik u proizvodnji i građevinski radnik, dok je call agent na četvrtom mjestu“, navodi Ajanović-Hajdarpašić.
S druge strane, zanimanje komercijalista palo je u odnosu na 2017. godinu za četiri mjesta, a programer sofware developer za dva mjesta.
Kako se navodi u analizi tržišta rada, ove promjene na listi nastale su zbog uticaja potražnje za radnicima iz inostranstva. Iz BiH odlaze električari, konobari, prodavači, građevinski i proizvodni radnici.
Broj oglasa iz inostranstva iznosio je deset posto od ukupnog broja oglasa te je povećan za 58,4 posto u odnosu na isti period prošle godine, dok je broj radnih mjesta objavljen za inostranstvo povećan za 154 posto.
Zemlje iz kojih dolazi najveći broj ponuda za rad u inostranstvu su: Hrvatska, iz koje dolazi čak 50 posto svih radnih mjesta objavljenih u inostranstvu, zatim Njemačka, Slovenija, Malta i Crna Gora.
Broj prijava za rad u inostranstvu iznosio je preko 11 hiljada i veći je za skoro 100 posto u odnosu na isti period prošle godine.
Najtraženije kategorije poslova za rad u inostranstvu bile su: građevinarstvo, turizam i ugostiteljstvo, elektrotehnika i mašinstvo, proizvodnja i zdravstvo.
Najveći broj prijava za rad u inostranstvu bio je u kategorijama: elektrotehnika i mašinstvo, turizam i ugostiteljstvo, komercijala i prodaja, građevinarstvo i proizvodnja.
„Tržište rada Bosne i Hercegovine se značajno promijenilo u 2018. godini, a ove promjene najviše su pogodile poslodavce“, tvrdi Ajanović-Hajdarpašić
Objašnjava kako je, zbog fluktuacija zaposlenih, odlaska ljudi u inostranstvo te potreba za novim vještinama, problem nedostatka kvalifikovane radne snage postao još izraženiji.
U isto vrijeme broj nezaposlenih se nije značajno smanjio, jer u BiH govorimo o strukturalnoj nezaposlenosti koja je kao problem mnogo složenija i teža za rješavati, potvrđuju stručnjaci iz posao.ba.
Kako se navodi u rezultatima analize portala posao.ba poslodavci su počeli sve više pažnje posvećivati dobrom upravljanju ljudskim potencijalima te izgradnji brenda poslodavca kako bi privukli i zadržali ljude.
(portal-udar.net)