Dvodnevna radionica koja se bavi diskriminacijom i anti-ciganizmom u regiji proširenja, organizirana je protekle sedmice u Berlinu pod pokroviteljstvom Regionalnog vijeća za suradnju (RCC) Roma 2020 (RI2020). Glavni cilj radionice, okupljajući više od 80 ministarskih zvaničnika sa Zapadnog Balkana i Turske, bio je osigurati da zvaničnici iz regije proširenja koji se bave integracijom Roma, prepoznaju i razumiju diskriminaciju protiv Roma i anti-ciganizam.
“Za nas je vrlo važno formulirati adekvatne politike koje rezultiraju integracijom, a ne dalje isključivanje Roma. Ne radi se o okrivljavanju i zlostavljanju – radi se o poboljšanju naših kapaciteta i performansi”, izjavio je zamjenik glavnog sekretara RCC-a Gazmend Turdiu na otvaranju radionice, dodajući kako je ovo jedna od rijetkih prilika da se zajednički raspravlja o diskriminaciji Roma i anti-ciganizmu.
Iako postoje napori i javne rasprave o borbi protiv diskriminacije, prvenstveno kao dio usklađivanja zakonodavstva s pravnom stečevinom EU, regija proširenja zaostaje u tom smislu. Specifični kontekst, razlozi i manifestacije diskriminacije prema Romima, daleko su od vidljivosti.
Posebni predstavnik njemačkog Saveznog ministarstva vanjskih poslova za odnose sa židovskim organizacijama i međunarodnim aspektima pitanja Sinti i Roma, Felix Klein, izjavio je kako opća javnost u Njemačkoj ne zna mnogo o žrtvama Sinta i Roma tokom holokausta.
“Iako ovaj genocid prepoznajemo kao najtamniji dio naše povijesti i iako su prepoznati kao manjina, još više moramo da radimo na ovom pitanju. Zato je nova vlada, koja se formirala, odlučila osnovati posebnu komisiju koja se bavi Anti-Gypsyzmom. Još jedan važan zadatak za nas da radimo u nadolazećem razdoblju jeste postići zajedničko razumijevanje pojma anti-gypsyzam”, rekao je Klein.
Pored serije panela o fenomenu anti-gypsizma, uvođenju politika koji se bave anti-gypsyzmom u Evropskoj uniji i Njemačkoj i pregledom prakse i strategija za borbu protiv antisemitizma u EU i regiji proširenja, radionica se dotakla “eksperimentalnog učenje” u kojem su sudionici imali priliku proći kroz iskustva vezana uz diskriminaciju, u kontroliranom i prijateljskom okruženju.
Direktor Njemačke Agencije za borbu protiv diskriminacije Christine Luders podsjetio je kako su Romi i Sinti najveće manjine na našem kontinentu i da su mržnja i rasizam prema njima problem u cijeloj Evropi.
“Najvažnija stvar koju možemo učiniti jest pokazati našu solidarnost i ne donositi odluke u ime manjine, već umjesto toga paziti da slušamo i pojačamo glasove Sinti-a i Roma”, naglasio je Luders.
“Ne samo da su otvoreno vidljivi, nego i nevidljivi mehanizmi. Anti-ciganizam i dalje određuju razmišljanja i postupci političkih donositelja odluka i institucija. Do danas se smatra da je manjina odgovorna za svoj socijalni nedostatak i nehumanu stambenu situaciju “, istaknuo je predsjednik Središnjeg vijeća njemačkih sinisa i Roma Romani Rose.
Ponovio je kako sve dok Evropska unija, gdje Romi stoljećima žive, nastavi usmijeravati i ukazivati na anti-gypsyzam kao uzrok trenutne situacije, napori vlade i EU za integraciju Roma ne bi bili uspješni.
Ova radionica je sastavni dio RCC-ovih projekata RI2020 za zvaničnike koji se bave integracijom Roma iz regije te, ima za cilj proširenje razumijevanja situacije u kojoj se Romi trenutno nalaze.
Također, još jedan od ciljeva jeste i nastojanje da se shvati historijska pozadina diskriminacije i fenomena anti-gypsyzma, kako bi mogli pridonijeti usklađivanju dobrih praksi na regionalnoj razini i EU.
(Tekst prenosimo sa portala www.rcc.int)