Nihad Fafulović jedan je od mnogobrojnih ljudi koji vodi život kakv se najčešće uzima za primjer kada se opusuje kako žive Romi – preživljava dan za danom. Nihad je otac desetero djece. On i njegova velika porodica žive u selu Gornja Papratnici, Vukotići u Kaknju.
Život romske porodice na selu
Te nedjelje kada smo ih posjetili, zatekli smo ih u radnoj atmosferi – poljoprivrednim radovima. Nedjelja se u ovoj porodici ne razlikuje od ostalih dana. Isključivo svojim radom, u kojem učestvuje cijela porodica, od najmlađe Ajdine, koja ima samo šest godina, do oca Nihada, svi su angažovani kako bi osigurali osnovnu i jedinu hranu za život.
Nihad je nezaposlen, njegova supruga također. Jedini siguran finansijski prihod koji imaju u toku mjeseca je dječiji doplatak, koji za šestero djece iznosi 100 KM. Inače, Nihad ima djceu iz dva braka. Najstarije kćerke su se u međuvremenu udale. Na malom imanju, njih osmoro, šestoro djece i roditelji, žive i rade zajedno, bore se da prežive svaki novi dan. U isto vrijeme, djeca se školuju i sanjaju o nekom boljem životu.
–Bavim se ovim seljačkim poslovima, radim. Nisam nikad radio ni u jednoj firmi da bih nešto mogao ostvariti, sve ovako privatno. Javljao sam se na biro za zapošljavanje, uvijek isto kažu, “pisat ćemo i sačekajte” – kaže Nihad
U ovom selu, oni su jedna od dvije romske porodice koje žive u jako nehumanim uslovim. Nihad i njegovi, žive u kući u kojoj je živio Nihadov djed. Kuću su počeli gradi 90ih godina, a ista još uvijek nije dovršena.
Pored kuće imaju jako malo zemljišta, i još koji kvadratni metar koje su im komšije dale na korištenje kako bi posijali i uzgojili povrće od kojeg i žive.
Konj, osnovno sredstvo za rad
Razvojem i napredkom tehnologije, mnogim poljoprivrednicima uveliko je olakšan rad, jer sad posjeduju poljoprivredne mašine.
Međutim, to nije slučaj kod porodice Fafulović, jedino što posjeduje ova porodica jeste konj, koji im je od velike koristi u ovom teškom vremenu.
–Ja radim s konjem, na starinski način. Narod ima traktor, mašine, kopačice, ali ja sve to uradim s konjem. Nekad me neko od seljana zove da s konjem odem napraviti redke za krompir, i to radim, šta ću kad moram – rekao je Nihad.
U daljem razgovoru sa Nihadom, saznajemo da ima zdravstvenih problema i da svi ovi fizički radovi utiču na njegovo zdravlje. Pitanje je samo do kad će moći na ovaj način izdržavati porodicu.
–Imao sam vodu u plućima, pa su mi to eliminisali. Sad imam poteškoća sa pritiskom, visok pritisak i nesvjesti mi se puno. Nemam više snage kao što sam nekad imao, mogao sam raditi kao mašina neka, ali sad nemam – kaže Nihad.
Zbog nelegalne sjeće šume završio u zatvoru
Koliko je njihov život težak i sa kojim problemima su se susretali govorili su i o tome.
Nihad je proveo u zatvoru 6 mjeseci u Busovači, zbog nelegalne sječe šume, a sve što je želio jeste da zaradi novac kako bi prehranio porodicu.
Majka i maloljetna djeca su njegovim odlaskom u zatvor ostali bez hranitelja, a skromni dječiji doplatak ni izbliza nije bio dovoljan da zadovolji sve potrebe ove siromašne porodice.
Nihad je hranu koju je dobijao u zatvoru, čuvao da bi za vikend kad je dolazio kući tu hranu mla jesti njeova djeca.
On je svjestan svoje greške, krivicu je priznao i na sudu. Ali to je bio jedini način kako bi njeova djeca imala barem jedan obrok u toku dana.
–Nije bilo drugih uslova, morao sam djecu izdržavati, hraniti i oblačiti – govori Nihad.
Skromna djeca žele da se obrazuju
Nihad i njegova porodica žive jako skromno i bez obzira na sve uslove ova djeca žele da se obrazuju, rade i socijalizuju sa drugom djecom.
Almir je završio osnovnu školu i planira upisati srednju školu ove godine – za vozača motornih vozila.
Rasema, djevojčica koja je završila šesti razred osnovne škole, kaže da joj je u školi lijepo i da se slaže sa ostalom djecom iz razreda.
Na naše pitanje upućeno Rasemi, da li joj nešto nedostaje, stidljivo i kroz suzne oči je rekla da ima ono osnovno, a kad ne ide u školu, pomaže ocu u svim poslovima.
Izuzetno je pohvalno i olakšavajuće da se ova djeca koja žive u jako teškim uslovima barem u školi ne susreću sa diskrimininacijom, jer svjedoci smo da je to danas česta pojava, pogotovo u ovakvim ruralnim predjelima.
Posmatrajući okolo, vidjeli smo da se herojski bore da opstanu i prežive. Dirljivo je bilo vidjeti da svi učestvuju u tim radovima, čak i najmlađa Ajdina, koja ima samo šest godina. Ona kupi sjeno umjesto da sa svojim vršnjacima provodi vrijeme i raduje se ljetnim igrama.
Ovakvih romskih porodica u BiH je puno. Ova porodica dokaz je da Romi i Romkinje žele da se obrazuju, rade i nisu lijeni i neodgovorni.
(portal-udar.net)